Dupa ziua de ieri, in care nu am mai scris nimic din cauza server-ului, revin cu o stire despre Premiile Film Independent’s Spirit, mai exact cu nominalizarile la aceste premii, care au avut loc marti la hotelul Sofitel din Los Angeles.

Prezentatorii evenimentului au fost actorii Lisa Kudrow (Phoebe din Friends!:D:X) si Zach Braff.

Lista nominalizarilor :

Best feature

“The Diving Bell and the Butterfly”

“I’m Not There”

“Juno”

“A Mighty Heart”

“Paranoid Park”

Best director

Todd Haynes, “I’m Not There”

Tamara Jenkins, “The Savages”

Jason Reitman, “Juno”

Julian Schnabel, “The Diving Bell and the Butterfly”

Gus Van Sant, “Paranoid Park”

Best first feature

“2 Days in Paris”

“Great World of Sound”

“The Lookout”

“Rocket Science”

“Vanaja”

John Cassavetes Award

“August Evening”

“Owl and the Sparrow”

“The Pool”

“Quiet City”

“Shotgun Stories”

Best screenplay

Ronald Harwood, “The Diving Bell and the Butterfly”

Tamara Jenkins, “The Savages”

Fred Parnes & Andrew Wagner, “Starting Out in the Evening”

Adrienne Shelly, “Waitress”

Mike White, “Year of the Dog”

Best first screenplay

Jeffrey Blitz, “Rocket Science”

Zoe Cassavetes, “Broken English”

Diablo Cody, “Juno”

Kelly Masterson, “Before the Devil Knows You’re Dead”

John Orloff, “A Mighty Heart”

Best female lead

Angelina Jolie, “A Mighty Heart”

Sienna Miller, “Interview”

Ellen Page, “Juno”

Parker Posey, “Broken English”

Tang Wei, “Lust, Caution”

Best male lead

Pedro Castaneda, “August Evening”

Don Cheadle, “Talk to Me”

Philip Seymour Hoffman, “The Savages”

Frank Langella, “Starting Out in the Evening”

Tony Leung, “Lust, Caution”

Best supporting female

Cate Blanchett, “I’m Not There”

Anna Kendrick, “Rocket Science”

Jennifer Jason Leigh, “Margot at the Wedding”

Tamara Podemski, “Four Sheets to the Wind”

Marisa Tomei, “Before the Devil Knows You’re Dead”

Best supporting male

Chiwetel Ejiofor, “Talk to Me”

Marcus Carl Franklin, “I’m Not There”

Kene Holliday, “Great World of Sound”

Irrfan Khan, “The Namesake”

Steve Zahn, “Rescue Dawn”

Best cinematography

Mott Hupfel, “The Savages”

Janusz Kaminski, “The Diving Bell and the Butterfly”

Milton Kam, “Vanaja”

Mihai Malaimare, Jr., “Youth Without Youth”

Rodrigo Prieto, “Lust, Caution”

Best documentary

“Crazy Love”

“Lake of Fire”

“Manufactured Landscapes”

“The Monastery”

“The Prisoner or: How I Planned to Kill Tony Blair”

Best foreign film

“4 Months, 3 Weeks and 2 Days,” Romania

“The Band’s Visit,” Israel

“Lady Chatterley,” France

“Once,” Ireland

“Persepolis,” France

Robert Altman Award
“I’m Not There,” Todd Haynes (director); Laura Rosenthal (casting director); Cate Blanchett, Christian Bale, Richard Gere, Heath Ledger, Ben Whishaw, Marcus Carl Franklin, Charlotte Gainsbourg, Bruce Greenwood (ensemble cast)

Asa cum puteti vedea, filmul romanesc 4 luni 3 saptmani si 2 zile este nominalizat la categoria Cel mai Bun Film Strain! Sper sa castigam! 🙂

In plus, mai multe imagini de la eveniment :

(sursa:JustJared)