Festivalul International de Film BucharEST (B-EST IFF) este prima mare competitie cinematografica de film de lung metraj organizata la Bucuresti, incepand cu anul 2005.

B-EST este un festival deschis cinematografului de arta, dar si celor care vor sa exprime ceva nou si diferit prin pelicula. Desi accentul este pus pe filme independente, productii realizate cu buget mic si mediu, selectiile B-EST au inclus intotdeauna si filme importante premiate in festivaluri internationale.

Toti studentii, indiferent de facultate, au acces liber, pe baza carnetului de student, in limita locurilor disponibile.

Festivalul International de Film BucharEST (B-EST IFF) se va desfasura in perioada 20-25 aprilie 2010. Gala de Deschidere va avea loc marti, 20 aprilie, cand la cinema Scala va fi proiectat filmul Stralucire / Gloss / Glyanets, in prezenta regizorului Andrei Konchalovski.

Marti, 20 aprilie

19.00 GALA DE DESCHIDERE – Stralucire/ Gloss / Glyanets / r. Andrei Konchalovski, 118 min – In prezenta regizorului

22.00 In afara competitiei: Timpul ce ne ramane/ The Time that Remains / r. Elia Suleiman, 108 min

Miercuri, 21 aprilie

12.30 Competitie scurtmetraj: Calup scurtmetraje 1

14.30 In afara competitiei / Documentare musicale – Pisicile persane/ No one Knows about Persian Cats / r. Bahman Ghobadi, 106 min

16.30 In afara competitiei: Casa de nebuni/ Dom Durakov/ r. Andrei Konchalovski, 104 min

19.00 Competitie lungmetraj: Gigante / r. Adrian Biniez, 84 min

21.00 In afara competitiei: Vincere / r. Marco Bellocchio, 118 min

Joi, 22 aprilie

12.30 Competitie scurtmetraj: Calup scurtmetraje 2

14.30 Retrospectiva Andrei Konchalovsky – In slujba lui Stalin/ The Inner Circle / r. Andrei Konchalovski, 137 min

17.00 Competitie lungmetraj: Ghinionistii/ La Merditude des choses / r. Felix van Groeningen, 108 min

19.00 Competitie lungmetraj: Caravana cinematografica / r. Titus Muntean, 95 min

21.00 In afara competitiei: Secretul/ El secreto de sus ojos / r. Juan Jose Campanella, 127 min

Vineri, 23 aprilie

12.30 Competitie scurtmetraj: Calup scurtmetraje 3

14.30 Retrospectiva Andrei Konchalovsky – Asya si gaina cu oua de aur/ Kurochka Ryaba/ r. Andrei Konchalovski, 117 min

17.00 Competitie lungmetraj: Humpday / r. Lynn Shelton, 94 min

19.00 Competitie lungmetraj: In the Loop / r. Armando Iannucci, 106 min

21.00 In afara competitiei: Sete de sange/ Thirst / r. Park Chan Wook, 133 min

Sambata, 24 aprilie

12.30 Documentare HBO – Circul Vesel/ r. Claudiu Mitcu, 55 min ; Lumea vazuta de Ion B./ r. Alexander Nanau, 60 min

14.30 Romano Cinema and Culture – Libertate/ Korkoro / Liberte/ r. Tony Gatlif, 111 min

17.00 Competitie lungmetraj: Samson si Delilah/ Samson and Delilah / r.Warwick Thorton, 101 min

18.30 Competitie lungmetraj: Portretul luptatorului la tinerete/ r. Constantin Popescu, 163 min

22:00 In afara competitiei: Un om singur/ A Single Man / r. Tom Ford, 101 min

Duminica, 25 aprilie

14.00 Documentar eveniment – Infernul lui Henri-Georges Clouzot/ L’Enfer de Henri-Georges Clouzot/ r. Serge Bromberg&Ruxandra Medrea, 102 min

19.30 GALA DE INCHIDERE

21.00 Film de inchidere: Un tip serios/ A Serious Man / r. Ethan & Joel Coen, 106 min

Sursa

Eu vreau sa ajung neaparat joi la El secreto de sus ojos, sambata la A Single Man si [desigur] duminica seara, la A Serious Man – filmul fratilor Coen. Sper sa merg la mai multe totusi 😀