Program incarcat pentru cinefilii bucuresteni – vineri, 17 septembrie ­čśÇ

Pe 17 septembrie, Asocia┼úia pentru Promovarea Filmului Rom├ónesc organizeaz─â, ├«n cadrul Zilelor Bucure┼čtiului, Noaptea Alb─â a Filmului Rom├ónesc. Cele peste 30 de filme autohtone selectate vor fi proiectate ├«ntre orele 18.00 ┼či 2.00 ├«n Pia┼úa “George Enescu”, la Uranus 144, pe Terasa Clubului Fabrica, la Noul Cinematograf al Regizorului Rom├ón (M┼óR) ┼či M┼óR Open Air, precum ┼či la Cinema Patria, Cinema Studio, Sala “Elvira Popescu” ┼či Cinema Eforie.

Sursa

Am gasit si programul detaliat, via CineFan!

PIATA GEORGE ENESCU

20:30 Manusi Rosii (2010) r: Radu Gabrea; 117 minute (avanpremiera)
23:00 Filantropica ( 2002) r: Nae Caranfil; 110 minute

NOUL CINEMATOGRAF AL REGIZORULUI ROMAN

Indoor
18:00 Nunta de piatra (1973) r: Dan Pita; 130 minute
20:30 Secvente (1982) r: Alexandru Tatos; 98 minute
22:45 O vara de neuitat (1994) r: Lucian Pintilie; 94 minute
00:45 Valurile Dunarii (1960) r: Liviu Ciulei; 92 minute

Outdoor
21:00 Marti, dupa Craciun (2010) r: Radu Muntean; 99 minute (subtitrare in lb. franceza)
23:00 Nunta in Basarabia (2010) r: Napoleon Helmis; 90 minute (avanpremiera)

URANUS 144

21:00 Operatiunea Monstrul (1976) r: Manole Marcus; 102 minute
23:00 Nunta muta (2008) r: Horatiu Malaele; 84 minute

Club FABRICA

21:00 ÔÇô 01.00

Colivia (2010) r: Adrian Sitaru; drama ; 17 minute
Lampa cu caciula (2006) r: Radu Jude; 23 minute
Nunta lui Oli (2009) r: Tudor Jurgiu; 22 minute
O zi buna de plaja (2007) r: Bogdan Mustata; 10 minute
Trenul Foamei (2010) r: Viorel Timaru; drama; 26 minute
Derby (2010) r: Paul Negoescu; 15 minute
Mousse au chocolat (2009) r : Paul Tanicui ; 11 minute
Captivi de Craciun (2010) r: Iulia Rugina; 40 minute
Oxygen (2010) r: Adina Pintilie; dram─â; 50 minute

Cinema PATRIA

20:00 Marti, dupa Craciun (2010) r: Radu Muntean; 99 minute (intrare pe baz─â de bilet)
22:00 A fost sau n-a fost? (2006) r: Corneliu Porumboiu; 89 minute
00:00 Marfa si banii (2001) r: Cristi Puiu; 90 minute

Cinema STUDIO

19:00 Mar Nero (2009) r: Federico Bondi; 95 minute
21:00 Francesca (2009) r: Bobby Paunescu; 94 minute
23:00 Legaturi bolnavicioase (2006) r: Tudor Giurgiu; 85 minute

ELVIRA POPESCO

18:00 Drumul Pasarilor (2009) r: Vlad Naumescu, Klara Trencsenyi; 52 minute
Australia (2009) r: Claudiu Mitcu; 64 minute
20:15 Marele Jaf Comunist (2004) r: Alexandru Solomon; 85 minute
Nascuti la comanda. Decreteii (2005) r: Florin Iepan; 68 minute
23:00 Testimonial (2008) r: Razvan Georgescu; 90 minute
Cautare (2010) r: Ionut Piturescu; 31 minute
01:15 The Shukar Collective Project (2010) r: Matei-Alexandru Mocanu; 75 minute

Cinema EFORIE

19:00 Pescuit sportiv (2009) r : Adrian Sitaru ; 80 minute
20:45 Occident (2002) r: Cristian Mungiu; 105 minute
22:45 Cum mi-am petrecut sfarsitul lumii (2006) r: Catalin Mitulescu ; 101 minute