Vineri dimineata, la Princess Anne Theatre din Londra, Stephen Fry si Gugu Mbatha-Raw au anuntat nominalizarile la Premiile Academiei Britanice de Film 2016. Carol si Bridge of Spies au obtinut cele mai multe nominalizari, 9 fiecare, The Revenant se bucura de 8, in timp ce Mad Max: Fury Road a obtinut 7 nominalizari!

Image and video hosting by TinyPic

Cea de-a 69-a editie a Premiilor BAFTA va avea loc duminica, 14 februarie 2016 si va fi prezentata de acealasi Stephen Fry ūüôā

Cel mai bun film

The Big Short
Bridge of Spies
Carol
The Revenant
Spotlight

Cel mai bun film britanic

45 Years
Amy
Brooklyn
The Danish Girl
Ex Machina
The Lobster

Cel mai bun regizor

Adam McKay, The Big Short
Steven Spielberg, Bridge of Spies
Todd Haynes, Carol
Ridley Scott, The Martian
Alejandro G I√Ī√°rritu, The Revenant

Cel mai bun scenariu original

Bridge of Spies: Matthew Charman, Ethan Coen, Joel Coen
Ex Machina: Alex Garland
The Hateful Eight: Quentin Tarantino
Inside Out: Josh Cooley, Pete Docter, Meg LeFauve
Spotlight: Tom McCarthy, Josh Singer

Cel mai bun scenariu adaptat

The Big Short: Adam McKay, Charles Randolph
Brooklyn: Nick Hornby
Carol: Phyllis Nagy
Room: Emma Donoghue
Steve Jobs: Aaron Sorkin

Cel mai bun film intr-o limba straina:

The Assassin
Force Majeure
Theeb
Timbuktu
Wild Tales

Cel mai bun actor intr-un rol principal

Bryan Cranston, Trumbo
Eddie Redmayne, The Danish Girl
Leonardo DiCaprio, The Revenant
Matt Damon, The Martian
Michael Fassbender, Steve Jobs

Cea mai buna actrita intr-un rol principal

Alicia Vikander, The Danish Girl
Brie Larson, Room
Cate Blanchett, Carol
Maggie Smith, The Lady in the Van
Saoirse Ronan, Brooklyn

Cel mai bun actor intr-un rol secundar

Benicio Del Toro, Sicario
Christian Bale, The Big Short
Idris Elba, Beasts of No Nation
Mark Ruffalo, Spotlight
Mark Rylance, Bridge of Spies

Cea mai buna actrita intr-un rol secundar

Alicia Vikander, Ex Machina
Jennifer Jason Leigh, The Hateful Eight
Julie Walters, Brooklyn
Kate Winslet, Steve Jobs
Rooney Mara, Carol

Cea mai buna muzica

Bridge of Spies: Thomas Newman
The Hateful Eight: Ennio Morricone
The Revenant: Ryuichi Sakamoto, Carsten Nicolai
Sicario: Jóhann Jóhannsson
Star Wars: The Force Awakens: John Williams

Cea mai buna scenografie

Bridge of Spies: Janusz KamiŇĄski
Carol: Ed Lachman
Mad Max: Fury Road: John Seale
The Revenant: Emmanuel Lubezki
Sicario: Roger Deakins

Cel mai bun montaj

The Big Short: Hank Corwin
Bridge of Spies: Michael Kahn
Mad Max: Fury Road: Margaret Sixel
The Martian: Pietro Scalia
The Revenant: Stephen Mirrione

Cea mai buna productie

Bridge of Spies: Adam Stockhausen, Rena DeAngelo
Carol: Judy Becker, Heather Loeffler
Mad Max: Fury Road: Colin Gibson, Lisa Thompson
The Martian: Arthur Max, Celia Bobak
Star Wars: The Force Awakens: Rick Carter, Darren Gilford, Lee Sandales

Cele mai bune costume

Brooklyn: Odile Dicks-Mireaux
Carol: Sandy Powell
Cinderella: Sandy Powell
The Danish Girl: Paco Delgado
Mad Max: Fury Road: Jenny Beavan

Cele mai bune make up & coafuri

Brooklyn: Morna Ferguson, Lorraine Glynn
Carol: Jerry DeCarlo, Patricia Regan
The Danish Girl: Jan Sewell
Mad Max: Fury Road: Lesley Vanderwalt, Damian Martin
The Revenant: Sian Grigg, Duncan Jarman, Robert Pandini

Cel mai bun sunet

Bridge of Spies: Drew Kunin, Richard Hymns, Andy Nelson, Gary Rydstrom
Mad Max: Fury Road: Scott Hecker, Chris Jenkins, Mark Mangini, Ben Osmo, Gregg Rudloff, David White
The Martian: Paul Massey, Mac Ruth, Oliver Tarney, Mark Taylor
The Revenant: Lon Bender, Chris Duesterdiek, Martin Hernandez, Frank A. Monta√Īo, Jon Taylor, Randy Thom
Star Wars: The Force Awakens: David Acord, Andy Nelson, Christopher Scarabosio, Matthew Wood, Stuart Wilson

Cele mai bune efecte vizuale

ANT-MAN: Jake Morrison, Greg Steele, Dan Sudick, Alex Wuttke
EX Machina: Mark Ardington, Sara Bennett, Paul Norris, Andrew Whitehurst
Mad Max: Fury Road: Andrew Jackson, Dan Oliver, Tom Wood, Andy Williams
The Martian: Chris Lawrence, Tim Ledbury, Richard Stammers, Steven Warner
Star Wars: The Force Awakens: Chris Corbould, Roger Guyett, Paul Kavanagh, Neal Scanlan

Cea mai buna animatie

Inside Out 
Minions 
Shaun the Sheep Movie

Cel mai bun scurtmetraj de animatie

Edmond: Nina Gantz, Emilie Jouffroy
Manoman: Simon Cartwright, Kamilla Kristiane Hodol
Prologue: Richard Williams, Imogen Sutton

Cel mai bun scurtmetraj

Elephant: Nick Helm, Alex Moody, Esther Smith
Mining Poems Or Odes: Callum Rice, Jack Cocker
Operator: Caroline Bartleet, Rebecca Morgan
Over: Jörn Threlfall, Jeremy Bannister
SAMUEL-613: Billy Lumby, Cheyenne Conway

Premiul pentru tanara speranta a cinematografiei

Bel Powley
Brie Larson
Dakota Johnson
John Boyega
Taron Egerton