19 lungmetraje romanesti lansate in cinematografe in 2018 au fost luate in considerare de juriul din acest an pentru desemnarea nominalizarilor la cea de-a 13-a editie a Galei Premiilor Gopo. Filmele cu cele mai multe nominalizari sunt: Morometii 2 (14), Charleston (13), Dragoste 1. Caine (11) si Pororoca (10).

Nominalizarile la toate categoriile Premiilor Gopo au fost stabilite de un juriu de preselectie alcatuit din profesionisti din domeniu: regizorul Daniel Sandu, actrita Mirela Oprisor, operatorul Constantin Chelba, inginerul de sunet Horea Murgu, Ileana Cecanu, distribuitor de film si organizator al festivalului Pelicula, selectionerul si curatorul Andrei Tanasescu, alaturi de reputati critici, teoreticieni si jurnalisti de film precum Ana Maria Sandu, Anca Gradinariu, Georgiana Musat, Catalin Mesaru si Christian Ferencz-Flatz.

Castigatorii vor fi anuntati in cadrul Galei Premiilor Gopo, care va avea loc marti, 19 martie 2019, la Teatrul National din Bucuresti. Evenimentul va fi transmis live, incepand cu ora 20.00, pe Film Now.

CEL MAI BUN FILM
1. Charleston – regia Andrei Cretulescu, producatori: Andrei Cretulescu, Velvet Moraru, Marie Legrand, Rani Massalha | Romania, Franta (Icon Production)
2. Dragoste 1. Caine – regia Florin Serban, producatori: Oana Iancu, Florin Serban, Florentina Onea | Romania (Fantascope Films)
3. Imi este indiferent daca in istorie vom intra ca barbari – regia Radu Jude, producatori: Ada Solomon, Valentino Rudolf, Ben von Dobeneck | Romania, Cehia, Franta, Bulgaria, Germania (Hi Film Productions)
4. Morometii 2 – regia Stere Gulea, producatori: Tudor Giurgiu, Oana Giurgiu | Romania (Libra Film Productions)
5. Pororoca – regia Constantin Popescu, producatori: Lissandra Haulica, Liviu Marghidan | Romania (Scharf Advertising)

CEL MAI BUN REGIZOR
1. Andrei Cretulescu pentru filmul Charleston
2. Florin Serban pentru filmul Dragoste 1. Caine
3. Radu Jude pentru filmul Imi este indiferent daca in istorie vom intra ca barbari
4. Stere Gulea pentru filmul Morometii 2
5. Constantin Popescu pentru filmul Pororoca

CEL MAI BUN ACTOR INTR-UN ROL PRINCIPAL
1. Serban Pavlu pentru rolul Alexandru din filmul Charleston
2. Valeriu Andriuta pentru rolul Simion din filmul Dragoste 1. Caine
3. Horatiu Malaele pentru rolul Ilie Moromete din filmul Morometii 2
4. Bogdan Dumitrache pentru rolul Tudor din filmul Pororoca
5. Vasile Pavel pentru rolul Digudai (Alberto) din filmul Soldatii. Poveste din Ferentari

CEL MAI BUN ACTOR INTR-UN ROL SECUNDAR
1. Victor Rebengiuc pentru rolul domnul Antonescu din filmul Charleston
2. Alexandru Dabija pentru rolul Movila din filmul Imi este indiferent daca in istorie vom intra ca barbari
3. Alexandru Nagy pentru rolul Mitu din filmul Moon Hotel Kabul
4. Constantin Dogioiu pentru rolul inspector Pricop din filmul Pororoca
5. László Mátray pentru rolul László Fehér din filmul Un print si jumatate

CEA MAI BUNĂ ACTRITĂ INTR-UN ROL PRINCIPAL
1. Silvana Mihai pentru rolul fata 1 din filmul Cateva conversatii despre o fata foarte inalta
2. Florentina Nastase pentru rolul fata 2 din filmul Cateva conversatii despre o fata foarte inalta
3. Cosmina Stratan pentru rolul Irina din filmul Dragoste 1. Caine
4. Dorotheea Petre pentru rolul K din filmul In pronuntare
5. Irina Velcescu pentru rolul Ana din filmul Secretul fericirii

CEA MAI BUNĂ ACTRITĂ INTR-UN ROL SECUNDAR
1. Ofelia Popii pentru rolul Ioana Preda din filmul Moon Hotel Kabul
2. Rodica Negrea pentru rolul mama Ioanei din filmul Moon Hotel Kabul
3. Dana Dogaru pentru rolul Catrina din filmul Morometii 2
4. Oana Pellea pentru rolul Fica din filmul Morometii 2
5. Iulia Lumanare pentru rolul Cristina din filmul Pororoca

CEL MAI BUN SCENARIU
1. Andrei Cretulescu pentru filmul Charleston
2. Radu Jude pentru filmul Imi este indiferent daca in istorie vom intra ca barbari
3. Stere Gulea pentru filmul Morometii 2
4. Constantin Popescu pentru filmul Pororoca
5. Alexandru Popa pentru filmul Secretul fericirii

CEA MAI BUNĂ IMAGINE
1. Barbu Balasoiu pentru filmul Charleston
2. Marcin Koszalka pentru filmul Dragoste 1. Caine
3. Marius Panduru pentru filmul In pronuntare
4. Vivi Dragan Vasile pentru filmul Morometii 2
5. Liviu Marghidan pentru filmul Pororoca

CEL MAI BUN MONTAJ
1. Catalin Cristutiu pentru filmul Charleston
2. Florin Serban pentru filmul Dragoste 1. Caine
3. Dana Bunescu si Alexandra Gulea pentru filmul Morometii 2
4. Corina Stavila pentru filmul Pororoca
5. Dragos Apetri pentru pentru filmul Povestea unui pierde vara

CEL MAI BUN SUNET
1. Nicolas Waschkowski, Marius Leftarache si Yann Legay pentru filmul Charleston
2. Michal Fojcik pentru filmul Dragoste 1. Caine
3. Dana Bunescu, Cristinel Sirli si Constantin Fleancu pentru filmul Morometii 2
4. Mihai Bogos pentru filmul Pororoca
5. Filip Muresan, Alexandru Dumitru, Florin Tabacaru pentru filmul Povestea unui pierde vara

CEA MAI BUNĂ MUZICĂ ORIGINALĂ
1. Massimiliano Narduli pentru filmul Charleston
2. Pauchi Sasaki pentru filmul Dragoste 1. Caine
3. Vasile Sirli pentru filmul Morometii 2
4. Hristo Namilev pentru filmul Povestea unui pierde vara
5. Nainita Desai pentru filmul Romania neimblanzita

CELE MAI BUNE DECORURI
1. Malina Ionescu pentru filmul Charleston
2. Mihaela Poenaru pentru filmul Dragoste 1. Caine
3. Iuliana Vilsan pentru filmul Imi este indiferent daca in istorie vom intra ca barbari
4. Cristian Niculescu pentru filmul Morometii 2
5. Adrian Cristea pentru filmul Soldatii. Poveste din Ferentari

CELE MAI BUNE COSTUME
1. Malina Ionescu pentru filmul Charleston
2. Elena Fratila pentru filmul Dragoste 1. Caine
3. Iuliana Vilsan pentru filmul Imi este indiferent daca in istorie vom intra ca barbari
4. Dana Paparuz pentru filmul Morometii 2
5. Cristina Serbu pentru filmul Un print si jumatate

CEL MAI BUN MACHIAJ SI CEA MAI BUNĂ COAFURĂ
1. Dana Angelescu si Fanny Fallourd pentru filmul Charleston
2. Bianca Boeroiu pentru filmul Dragoste 1. Caine
3. Ioana Covali, Irina Iancius si Stefan Enache pentru filmul In pronuntare
4. Dana Roseanu, Iulia Roseanu si Domnica Bodogan pentru filmul Morometii 2
5. Iulia Roseanu si Domnica Bodogan pentru filmul Pororoca

CEL MAI BUN FILM DE DEBUT
1. Cateva conversatii despre o fata foarte inalta (r. Bogdan Theodor Olteanu)
2. Charleston (r. Andrei Cretulescu)
3. Lemonade (r. Ioana Uricaru)
4. Secretul fericirii (r. Vlad Zamfirescu)
5. Soldatii. Poveste din Ferentari (r. Ivana Mladenovic)

CEL MAI BUN FILM DOCUMENTAR
1. Caisa (r. Alexandru Mavrodineanu) Producator: Tudor Giurgiu, (Almafilm, Hai-Hui Entertainment) | Romania
2. Dacii liberi (r. Andrei Gorgan si Monica Lazurean- Gorgan) Producator: Monica Lazurean-Gorgan ( Manifest Film) | Romania
3. Fotbal infinit (r. Corneliu Porumboiu) Producator: Marcel Ursu, 42 km Film | Romania
4. Licu, o poveste romaneasca (r. Ana Dumitrescu) Producatori : Jonathan Boissay, Ana Dumitrescu, (Jules et Films) | Romania
5. PhoeniXXX (r. Mihai Gavril Dragolea) Producatori: Tudor Giurgiu, Radu Mocanu (Vagabond Film) | Romania

CEL MAI BUN FILM DE SCURTMETRAJ
1. Cadoul De Craciun (r. Bogdan Muresanu) Producatori: Bogdan Muresanu, Vlad Iorga (Kinotopia) | Romania
2. Miss Suenno (r. Radu Potcoava) Producatori: Claudiu Mitcu, Ioachim Stroe, Robert Fita (We are Basca) | Romania
3. Iedera (r. Sarra Tsorakidis) Producatori: Sarra Tsorakidis, Paul Negoescu, Vladimir Dembinski (AutoLook Productions, Papillon FIlm, Popski) | Romania
4. Granite / Borders (r. Andra Chiriac) Producator: Daniel Mitulescu, (Strada Film) | Romania
5. Karmasutra (r. Cristian Bota) Producator: Cristian Bota (Bota Film) | Romania

TANARA SPERANTA
1. Iosif Pastina pentru rolul Niculae din filmul Morometii 2
2. Elena Ciolacu pentru regia scurtmetrajului de animatie Micul erou
3. Andrei Inizian pentru scenariul si regia filmului Aprilie, vis
4. Andra Tarara pentru regia scurtmetrajului documentar O moarte in familia mea
5. Tudor D. Popescu pentru montajul filmului Cateva conversatii despre o fata foarte inalta

CEL MAI BUN FILM EUROPEAN
1. Dovlatov / Dovlatov (r. Aleksey German), Rusia, Polonia, Serbia, distribuitor: Bad Unicorn
2. The Killing of a Sacred Deer / Uciderea cerbului sacru (r. Yorgos Lanthimos), Marea Britanie, SUA, Irlanda, distribuitor: Independenta Film
3. Utøya 22. juli / Utøya – 22 iulie (r. Erik Poppe), Norvegia, distribuitor: Bad Unicorn
4. Visages villages/ Chipuri, locuri (r. JR, Agnès Varda), Franta, distribuitor: Micro Film
5. Un beau soleil intérieur / Lumina dinauntru (r. Claire Denis), Franta, distribuitor: Independenta Film

Gala Premiilor Gopo 2019 este organizata de Asociatia pentru Promovarea Filmului Romanesc impreuna cu Asociatia Film si Cultura Urbana, cu sprijinul Centrului National al Cinematografiei, Teatrului National Bucuresti si Babel Communications.